Music for your eyes

Music for your eyes

France : Europe/Paris

WOMEN & MUSIC

Dedicated programming from 6 to 26 March on MEZZO

In the wake of the International Women's Day on March 8, Mezzo offers a special programming dedicated to the importance of women in classical music, dance and jazz. Soloists of course but also conductors, dancers and choreographers, directors of opera houses, or, among jazzwomen... composers ... the voices of women are stronger every day.

MEZZO will feature Women during a special month with over 50 programs: concerts, operas, documentaries, interviews...

8 March - Special day: a 100% women programming on our two channels culminating in a special evening!

from 6 to 12 March - Special week: every day from 9am to midnight, 100% women programming

from 6 to 26 March - Special month: evenings from 8.30pm to midnight, 100% women programming

nota bene : All timings below are Paris Time

Women Conductors

Cathrine Winnes

Mirga Gražinyte-Tyla Sunday 7 March at 8:30pm - Howell, Elgar, Weinberg, Knussen - Sheku Kanneh-Mason, City of Birmingham Symphony Orchestra, Mirga Gražinytė-Tyla (BBC Proms, 2019)

Cathrine Winnes Monday 8 March at 4:25pm - Bacewicz, C. Schumann, F. Mendelssohn, Saariaho, Smyth, Lund, Munktell - Terés Löf, Ingrid Andsnes, Swedish Radio Symphony Orchestra, Cathrine Winnes (Suède, 2019)

Laurence Equilbey Monday 8 March at 9:30pm - Beethoven, Farrenc - Alexandra Conunova, Natalie Clein, David Kadouch, Insula Orchestra, Laurence Equilbey (La Seine Musicale, 2018)

Susanna Mälkki Sunday 14 March at 8:30pm - Debussy, Schubert, Wagner - Orchestre symphonique de Montréal, Susanna Mälkki (Montréal, 2020)

Ariane Matiakh Friday 19 March at 8:30pm - Fauré, Strauss - Orchestre de Paris, Ariane Matiakh (Philharmonie de Paris, 2021)

Soloists

Khatia Buniatishvili

Varvara Nepomnyashchaya Monday 8 March at 5:35pm - Rachmaninov - Orchestre National de Lille, Yaron Traub (Lille, 2019)

Marin Alsop, Khatia Buniatishvili Monday 8 March at 11:45pm - Beethoven, Chostakovitch - Orchestre de Paris, Marin Alsop (Philharmonie de Paris, 2020)

Trio Sōra Tuesday 9 March at 2:10pm - Beethoven (Fondation Singer Polignac, Paris 2020)

Beatrice Rana Wednesday 10 March at 12:40pm - Schubert, Chopin (Salle Gaveau, Paris 2016)

Elim Chan, Simone Lamsma Sunday 14 March at 9:40pm - Tchaikovsky - Simone Lamsma, Royal Concertgebouw Orchestra, Elim Chan (Concertgebouw, Amsterdam 2019)

Opera & Stage directors

Danielle de Niese

Bizet : Carmen Saturday 6 March at 8:30pm - Elina Garanca, Roberto Alagna, Barbara Frittoli - Staged by Richard Eyre - The Met Orchestra, Yannick Nézét-Séguin ( New York Metropolitan Opera, 2010)

Shostakovich : Lady Macbeth de Mzensk Wednesday 10 March at 8:30pm - Aušrinė Stundytė, Pavel Černoch - Staged by Krzysztof Warlikowski - Orchestre de l'Opéra de Paris, Ingo Metzmacher (Opéra de Paris, 2019)

Strauss : Ariadne auf Naxos - Saturday 13 March at 8:30pm - Lise Davidsen, Sabine DevieilheAngela Brower - Staged by Katie Mitchell - Orchestre de Paris, Marc Albrecht (Festival d'Aix-en Provence, 2018)

Berg : Lulu Wednesday 17 March at 8:30pm - Marlis Petersen, Susan Graham - Staged by William Kentridge - The Met Orchestra, Lothar Koenigs (New York Metropolitan Opera, 2015)

Massenet : Werther Thursday 18 March at 2:30pm - Juan Diego Flórez, Anna Stéphany - Staged by Tatjana Gürbaca – Philharmonia Zürich, Cornelius Meister (Opernhaus de Zürich, 2017)

Verdi : Rigoletto Saturday 20 March at 8:30pm - Aleksandra Kurzak, George Petean, Saimir Pirgu - Staged by Tatjana Gürbaca - Philharmonia Zürich, Zürich, Fabio Luisi (Opernhaus de Zürich, 2014)

Massenet : Cendrillon Wednesday 24 March at 8:30pm - Danielle de Niese, Kate Lindsey - Staged by Fiona Shaw - London Philharmonic Orchestra, John Wilson (Glyndebourne, 2019)

Voice & Singers

Joyce DiDonato

Joyce DiDonato Friday 12 March at 8:30pm - Airs de Händel, Monteverdi, Cesti, Dowland, Hasse, Gluck - Il Pomo d´oro, Francesco Corti (Bayreuth Baroque Festival, 2020)

Sabine Devieilhe Friday 12 March at 9:35pm - Stravinsky, Saint-Saëns, Messager, Delibes, Delage, Thomas - Les Siècles, François-Xavier Roth (Philharmonie de Paris, 2017)

Emmanuelle Haïm Monday 15 March at 8:30pm - Rameau, Mondonville, Campra- Le Concert d'Astrée, Emmanuelle Haïm (Chapelle Royale, Versailles, 2020)

Christina Pluhar Monday 15 March at 10:05pm - Music and Dance for a While : Céline Scheen, Vincenzo Capezzuto, L'Arpeggiata, Christina Pluhar - Compagnie Mei Hon Lin (Landestheater Linz, 2017) 

Documentaries

Martha Argerich

The Labèque Way - Katia and Marielle Labèque (2015) Saturday 6 March at 7:30pm

Mirga Gražinytė-Tyla : Going for the Impossible (2017) Sunday 7 March at 10:15pm

The Female Voice of Iran (2020) Monday 8 March at 10:15pm

She composes like a man (2019) Monday 8 March at 2:20pm

Maya Plisetskaya : Diva of Dance (2004) Monday 8 March at 7:04pm

Maestras : The long journey of women towards the podium (2016) Monday 8 March at 10:44pm

Martha Argerich : Bloody daughter par Stéphanie Argerich (2012) Tuesday 9 March at 6:50pm

Barbara Hannigan : I am a creative animal (2014) Friday 12 March at 11:10pm

Dance & Choreography

Anne Teresa De Keersmaeker at the Palais Garnier

Eva Yerbabuena : Frederico Segun Lorca Tuesday 2 March at 8:30pm (Théâtre national de Chaillot, 2013) - Maria Pagés : Una Oda al Tiempo Tuesday 2 March at 10pm - María Pagés Company (Oviedo, 2019)

Anne Teresa De Keersmaeker Tuesday 9 March at 8:30pm - Opéra National de Paris Ballet, Vello Pähn (Opéra de Paris, 2015)

Blanca Li : Robot! Tuesday 16 March at 8:30pm (Créteil, 2013) - Béatrice Massin : Mass B  Tuesday 16 March at 9:55pm (Montpellier, 2017) - Nacera Belaza : Le cri Tuesday 16 March at 10:55pm (Psalette, 2017) - Ambra Senatore : La Rencontre Tuesday 16 March at 11:10pm (Château d'If, 2017)

Carolyn Carlson : Inanna  Tuesday 23 March at 8:30pm (Théâtre National de Chaillot, 2012) - Carolyn Carlson : Giotto Solo Tuesday 23 March at 9:55pm (Panthéon, Paris 2016) - Anne Teresa De Keersmaeker : The Six Brandenburg Concertos Tuesday 23 March at 10pm - Compagnie Rosas, B'Rock Orchestra, Amandine Beyer (Palais Garnier, 2019)

Jazz Women

Robin McKelle

Susanne Abbuehl : Princess Thursday 4 March at 8:30pm - Stephen Oliva, Edward Perraud (Jazz à Porquerolles, 2017) - Anne Paceo : Bright Shadows Thursday 4 March at 9:30pm (Jazz sous les pommiers, 2018)

Youn Sun Nah Thursday 11 March at 8:30pm (D'jazz Nevers, 2019) - Anne Paceo : S.H.A.M.A.N.E.S. Thursday 11 March at 9:25pm (Jazz sous les pommiers, 2020) - Dianne Reeves Thursday 11 March at 10:55pm (Lotos Jazz Festival, 2014) - Airelle Besson Thursday11 March at 11:55pm (Jazz sous les pommiers, 2017)

Woman to Woman Thursday 18 March at 8:30pm - Renee Rosnes, Cécile McLorin Salvant, Anat Cohen, Melissa Aldana, Ingrid Jensen, Noriko Ueda, Allison Miller (Nice Jazz Festival, 2017) - Meshell Ndegeocello Thursday 18 March at 9:45pm (Saint-Ouen, 2016)

Robin McKelle Thursday 25 March at 8:30pm (Jazz à Vienne, 2016)